It’s beginning to feel a lot like summer as we enter May. This month includes concerts that are full of national acts, a near-full month of Red Rocks shows and a bunch of local artists gearing up to release their current albums, CDs and EPs. This month, we are also hosting the first ever 303 Music Festival on May 17 — jam-packed with a killer Colorado-based lineup. Denver is just shy of 500 concerts and musical events to see this month all packed into a 31 day period, so good luck and happy concert going.

Week 1: April 30 – May 6

Recommended: X Ambassadors w/ Misterwives, Allan Rayman @ Red Rocks – May 3

Starting this month, Red Rocks season is in full swing. On May 3, the New York-based rock band X Ambassadors are making their 2018 return to Red Rocks. X Ambassadors’ history dates back to 2009 with a self-titled EP. Fast forward a few years, and their modern hits such as “Unsteady” and “Renegades” have boosted their popularity. Joining X Ambassadors this year are fellow artists Misterwives and Allan Rayman.

Get tickets here.

Also see…

4/30 – IAMX @ The Bluebird Theater

4/30 – Morbid Angel w/ Origin, Dreaming Dead, Hate Storm Annihilation @ The Marquis Theatre

4/30 – God Save The Queens: Queer Punk Night @ Hi-Dive

4/30 – Tyson Motsenbocker w/ Sarah Slaton, John Van Deusen, Matthew Wright @ Lost Lake

4/30 – Willie Watson w/ Katie Pruitt @ Globe Hall

4/30 – Byrne and Kelly @ Soiled Dove Underground

4/30 – Live Jazz Night (Every Monday) @ The Meadowlark

4/30 – Ava’s Party @ Herb’s

4/30 – Iamx @ The Bluebird Theater

4/30 – Morbid Angel w/ Origin, Dreaming Dead, Hate Storm, Annihilation @ Summit Music Hall

4/30 – Tyson Mostenbocker w/ Sarah Slaton, John Van Deusen, Matthew Wright @ Lost Lake

4/30 – Willie Watson w/ Katie Pruitt @ Globe Hall

4/30 – Byrne and Kelly @ Soiled Dove Underground

4/30 – Dub Haiku w/ Adventure Nothing, Sick Trick, Sage Gray @ Your Mom’s House Denver

5/1 – Kamelot w/ Delain, Battle Beast @ The Ogden Theatre

5/1 – Dunbfoundead w/ Year Of The Ox, DJ Zo @ The Bluebird Theater

5/1 – Madison Beer w/ Aleem, Russo @ Summit Music Hall

5/1 – Reggae Tuesdays ft. Dubskin, Denver Reggae Social Club (ft. Members of John Brown’s Body, The Motet, Euforquestra, Jyemo Club), Amanda Juline, DJ Naysayers @ Cervantes’ Other Side

5/1 – YFN Lucci w/ Q money, YFN Kay, YFN Trae Pound, Fat Boy SSE, Ray Reed, XXOG @ Cervantes’ Masterpiece Ballroom

5/1 – The Moondoggies w/ Whippoorwill, Mike Neff @ Hi-Dive

5/1 – Gus Dapperton w/ Oko Tygra @ Lost Lake

5/1 – Spring Fest 2018 ft. Simple Battery, Los Hitos, Human Paint, Mob For Bid, Out Of Focus, More @ The Roxy Theatre

5/1 – “Weird Al” Yankovic w/ Emo Philips @ The Paramount Theatre

5/1 – DSA Vocal Jazz Cafe w/ CCJA’s Sharp Five (Night Set) @ Dazzle Jazz

5/1 – A Jam Supreme (Jazz Jam) Hosted By Todd Reid (Every Tuesday) @ Dazzle Jazz

5/1 – Bob Montgomery w/ Telluride All-Star Alumni (Every Monday) @ Nocturne Jazz

5/1 – Open Mic w/ Soul Daddy & His Band @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/1 – Open Mic Band Jam w/ Nic Jay (Every Tuesday) @ Goosetown Tavern

5/1 – American Pleasure Club w/ Special Explosion, Overslept @ Globe Hall

5/1 – Open Mic Night w/ Slex Allen (Every Tuesday) @ The Meadowlark

5/1 – B3 Jazz Project ft. Laura Newman, Jill Fredericksen, Vlad Girshevich, Daryl Gott, Special Guests (Every Tuesday) @ Herb’s

5/1 – Songwriter Open Mic (Every Tuesday) @ Syntax Physic Opera

5/1 – Singer Songwriter Showcase (Every Tuesday) @ Your Mom’s House Denver

5/1 – Gahlaktus, Dopel, Creature @ The Black Box

5/2 – George Ezra w/ Noah Kahan @ The Ogden Theatre

5/2 – Dessa w/ MONAKR @ The Bluebird Theater

5/2 – RE:Search Wednesdays ft. Dreamers Delight, Marty Party w/ Edamame, Mikey Thunder, Jordon Polovina @ Cervantes’ Other Side

5/2 – DIME Music School Showcase @ Larimer Lounge

5/2 – Open To The Hound w/ The Lacuna, Brotherhood, Room 204 @ Lost Lake

5/2 – STEAM Wednesdays (Every Wednesday) @ Bar Standard

5/2 – Goth Night (Every Wednesday) @ Milk Bar

5/2 – Big Bill Morganfield @ Dazzle Jazz

5/2 – The Coexistence Trio @ Nocturne Jazz

5/2 – Stephen Jay + Jim “Kimo” West @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/2 – DJ EM Karaoke w/ The Hoodoos @ Goosetown Tavern

5/2 – Pokey Lafarge w/ Matt Rouch & The Noise Upstairs @ Globe Hall

5/2 – 2Soft? w/ DJ Git & Friends @ The Meadowlark

5/2 – Live Jazz ft. Laura Newman Group (Night Set) (Every Wednesday) @ Herb’s

5/2 – Hump Day Funk Jam (Late Set) (Every Wednesday) @ Herb’s

5/2 – Post Malone w/ 21 Savage, SOB X RBE @ Red Rocks

5/2 – YaSi, Halfy, Alyssa Dane, Dava, Niyankor, Rachel Bailey, Yaysh, MTG @ The Black Box

5/3 – Flatbush Zombies w/ Kirk Knight, Nyck Caution @ The Ogden Theatre

5/3 – Ruki Vverh @ The Gothic Theatre

5/3 – Desert Daze Caravan w/ Ariel Pink, DIIV @ The Moon Room at Summit Music Hall

5/3 – Pickin’ On Ween w/ Strung High String Band, Old Fuss and Feathers @ Cervantes’ Other Side

5/3 – Leeway w/ Hoods, Rhythm Of Fear, Set Your Anchor @ The Marquis Theatre

5/3 – Mersiv w/ Mystic Grizzly, Dapolitiks, Sather, Worms @ Larimer Lounge

5/3 – In/Planes w/ Down Time, Kyle Emerson @ Lost Lake

5/3 – Krewella (DJ Set) w/ SVYR @ Beta Nightclub

5/3 – Stevie Stone + JL @ The Roxy Theatre

5/3 – Hip-Hope Thursdays (Every Thursday) @ Club Vinyl

5/3 – CO Underground (Every Thursday) @ Milk Bar

5/3 – Big Bill Morganfield @ Dazzle Jazz

5/3 – Coração Brazilian Quartet (Every Thursday) @ Nocturne Jazz

5/3 – Clark Thomas @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/3 – Motown Groove w/ DJ Aka Miggy (Every Thursday) @ Goosetown Tavern

5/3 – Pokey Lafarge w/ The Constant Tourists @ Globe Hall

5/3 – Korby Lenker w/ Jeff Cramer, Vincent Colbert @ The Walnut Room

5/3 – Teenage Kicks w/ DJ Bodhi @ The Meadowlark

5/3 – Party Mode @ Herb’s

5/3 – Live Jazz w/ Brown Cardinal (Every Thursday) @ Syntax Physic Opera

5/3 – Phour.0 (Every Thursday) @ Be On Key Psychedelic Ripple

5/3 – Local Battle of the Bands w/ Sin Circus Band, Red Leather Booking, Bound By Years, Cönaxx, Fortune In Fallacy @ Herman’s Hideaway

5/3 – Ill Se7en w/ Maulskull, Just Enough Food, AG Flux @ Your Mom’s House

5/3 – cHLL sMTH, Hakou, Sleepy Koala, Oneness, Antandra @ The Black Box

5/4 – Flatbush Zombies w/ Kirk Knight, Nyck Caution @ The Ogden Theatre

5/4 – Chain Station ft. Bridget Law (of Elephant Revival) w/ Cascade Crescendo, Pick & Howl @ Cervantes’ Other Side

5/4 – Del The Funky Homosapien and Amp Live ft. Special Guest Sol w/ Proximity, PDF, Kruza Kid @ Cervantes’ Masterpiece Ballroom

5/4 – The Ephinjis (Album Release) w/ Meeting House, Birdhouse View, Not My Weekend @ The Marquis Theatre

5/4 – Chloe Tang (EP Release) w/ Nina & The Hold Tight, The Bright Silence @ Larimer Lounge

5/4 – Guilty Pleasures @ Hi-Dive

5/4 – Porlolo (Album Release) w/ Spirettes, Land Lines @ Lost Lake

5/4 – Sullivan King + Grabbitz w/ Tyro @ Beta Nightclub

5/4 – Day26 @ The Roxy Theatre

5/4 – Fiesta Fridays (Every Friday) @ Club Vinyl

5/4 – Ritual Fridays (Every Friday) @ The Church

5/4 – Milk N Cookies @ Milk Bar

5/4 – Fiji + Morgan Heritage w/ Maoli, Nomad @ The Oriental Theater

5/4 – Women In Jazz ft. Annie Booth Trio (Every Friday) (Day Set) @ Dazzle Jazz

5/4 – DPO w/ A Twist: Mixed Drink (Night Set) @ Dazzle Jazz

5/4 – Pete Lewis Quintet Plays The Jazz Crusaders (Every Friday) (Night Set) @ Nocturne Jazz

5/4 – Angela Parrish & Briana Harris (Late Set) @ Nocturne Jazz

5/4 – Mark Chesnutt @ The Grizzly Rose

5/4 – Stranglewire w/ Skinned, Eye Of Minerva, Harvest The Murdered @ 3 Kings Tavern

5/4 – Sepiatonic w/ Chando @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/4 – Blip w/ Ak’ Chamel @ Goosetown Tavern

5/4 – Jake Miller w/ Devin Hayes @ Globe Hall

5/4 – Double Sun w/ Echoes In Reverie, Mad Pow (Late Set) @ Globe Hall

5/4 – Shaky Hand String Band w/ Modern Whiskey Market, Brian Allison @ The Walnut Room

5/4 – Face Vocal Band @ Soiled Dove Underground

5/4 – The Solution w/ DJ Low Key & Lazy Eyez (Every Friday) @ The Meadowlark

5/4 – Television Generation w/ Jane Doe, Meet The Giant @ Skylark Lounge

5/4 – Fair City Fire w/ Austin Young Band @ Stoney’s

5/4 – Alive On Arrival @ Herb’s

5/4 – Twiddle + Stick Figure w/ The Hip Abduction @ Red Rocks

5/4 – Over The Castle Release Party w/ Wake The Bat @ Herman’s Hideaway

5/4 – May The Funk Be With You ft. Swimmer, Queen City Funk Band, Sky Pond, Sweet Delta Dawn @ Your Mom’s House

5/4 – John Nemeth w/ Color @ Daniels Hall

5/4 – Maluma F.A.M.E. Tour @ Bellco Theatre

5/4 – Mr. Steak & Open Fire @ The Venue

5/4 – Special Guest, Bil Bless, Tha Fruitbat, Base2, Zenturion @ The Black Box

5/4 – Sin7 & Friends ft. 3 Wise Men, Deadline B2B VISC, Retina, Strange Tamer, ABM Crew @ The Black Box

5/5 – Steven Wilson @ The Ogden Theatre

5/5 – Jukebox The Ghost w/ The Greeting Committee @ The Bluebird Theatre

5/5 – K.Flay w/ Donna Missal @ Summit Music Hall

5/5 – The Unified Field ft. Dirtwire w/ Soohan, Cycles, Tnertle, Cloudchord, Janover, Soulacybin, Godlazer, More TBA @ Cervantes’ Other Side and Cervantes’ Masterpiece Ballroom

5/5 – Hypnotic Vibes w/ Larmier Lights, Prep Rally @ The Marquis Theatre

5/5 – Los Mocochetes w/ Pink Hawks, The Copper Children, Quilombo Sound, System @ Larimer Lounge

5/5 – Al Scorch (Full Band) w/ Gun Street Ghost, Matt Rouch & The Noise Upstairs @ Hi-Dive

5/5 – One Way Ride + Verses The Inevitable (Album Release) w/ Hangman’s Hymnal @ Lost Lake

5/5 – Yehme2 @ Beta Nightclub

5/5 – Oliver Koletzki @ Club Vinyl

5/5 – Noches en la Catedral: Latin Nights (Every Saturday) @ The Church

5/5 – Mixtape Saturdays (Every Saturday) @ Milk Bar

5/5 – Itchy-O w/ Carnival De Sensuale, DJ Mudwolf, DJ Bloodline @ The Oriental Theater

5/5 – Freddy Rodriguez (Morning Set) @ Dazzle Jazz

5/5 – Joey DeFrancesco Trio (Two Sets) (Night Sets) @ Dazzle Jazz

5/5 – John Gunther Quartet: Taking The Trane (Night Set) @ Nocturne Jazz

5/5 – Miles Lujan + Alex Heffron (Late Set) @ Nocturne Jazz

5/5 – No Need To Argue: A Women’s Tribute To The Cranberries ft. Jen Korte, Anna Morsett, Deva Yoder, Alana Dym, Julia Mendiolea @ 3 Kings Tavern

5/5 – Wake & Bake Brunch w/ DJ Imeh @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/5 – No Chance w/ Abraskadabra, The Breachers, Noogy, All Waffle Trick @ Seventh Circle Music Collective

5/5 – Big Sandy and His Fly Right Boys @ Goosetown Tavern

5/5 – Wood & Wire w/ Chella and The Charm, Thunder and Rain @ Globe Hall

5/5 – FY5 w/ Haldon Wofford and The Hi-Beams, David Burchfield @ The Walnut Room

5/5 – Griffin House @ Soiled Dove Underground

5/5 – Pink Matters @ The Meadowlark

5/5 – Arnie’s Band w/ Sixes and Sevens, The Gurkhas @ Skylark Lounge

5/5 – Woodshed Red @ Herb’s

5/5 – Phil Lesh & The Terrapin Family Band + Leftover Salmon @ Red Rocks

5/5 – Phil Zone Bus @ Be On Key Psychedelic Ripple

5/5 – Cinco del Diablo Tekillya w/ Swami, Arise in Chaos, Satan’s Host, Legion of death, Carnivorous Greed @ Herman’s Hideaway

5/5 – The Jauntee w/ Deliciosa, Diggin Dirt, Broke Down Nuns @ Your Mom’s House

5/5 – Bonnie Sims w/ Liz Barnez, Celeste Krenz, Kelly Keeler @ Tuft Theatre

5/5 – Grendel @ The Venue

5/5 – Treehouse Collective ft. Brick Lee, Travis Press, Isaac H, Brett Starr @ The Black Box

5/5 – Jamal w/ Flaco, Ryan Vail @ The Black Box

5/6 – As The Crow Flies ft. Chris Robinson, Marcus King, Audley Freed, Andy Hess, Adam MacDougall, Tony Leone w/ Once and Future Band @ The Ogden Theatre

5/6 – Afton Showcase ft. World Movement, Awaximus, lil pacman, Luva Jay, HardWork Playerz INC, Prof!t the plugg, Keelos 187, Loud Pack Za, WakeNblake, Bel James, King F.O.C.U.S, XannaxGhost, Duplexer, Getti, MGNGxMARI @ Cervantes’ Masterpiece Ballroom

5/6 – Dreamcast (Farewell Show) w/ Remain and Sustain, Deter, Short Fuse (CO), Sink Low @ The Marquis Theatre

5/6 – Half Waif Hovvdy w/ Shark Dreams @ Larimer Lounge

5/6 – Pan-Pot @ Beta Nightclub

5/6 – The Lawrence Arms w/ Red City Radio, Sincere Engineer @ The Oriental Theater

5/6 – Adam Bodine Trio (Morning Set) (Every Sunday) @ Dazzle Jazz

5/6 – Joey DeFrancesco Trio (Two Sets) (Night Sets) @ Dazzle Jazz

5/6 – Brunch For The Masses – Depeche Mode Brunch w/ DJ Hollow, DJ Slave1 @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/6 – Sunday Fun Day ft. The Inablers, Oroya, The Goosetown All Stars, Sputnik Slovenia @ Goosetown Tavern

5/6 – Denver On My Mind – Americana Series (Every Sunday) @ The Black Buzzard

5/6 – Peaches @ Herb’s

5/6 – Primus + Mastadon w/ All Them Witches @ Red Rocks

5/6 – Gort vs Goom w/ De Gringos y Gremmies, Vampire Squids From Hell, Frank Bell @ Syntax Physic Opera

5/6 – Born to Run @ Your Mom’s House

5/6 – MoonRadish @ Your Mom’s House

Week 2: May 7 – May 13

Recommended: P!NK w/ DJ KidCutUp @ The Pepsi Center – May 8

On May 8, P!NK is bringing her live tour to Denver for a highly anticipated performance at The Pepsi Center. Armed with her badass attitude, P!NK is known to deliver an intense and energetic show. Last year, P!NK released her latest album Beautiful Trauma which included hits like “What About Us” and even featured a collaboration with Eminem. DJ KidCutUP is set to open for the pop star as she makes her way through the Mile High City.

Get tickets here.

Also see…

5/7 – MGMT @ The Fillmore

5/7 – Menagerie ft. Mermix, Artifractal, D. Chapa, Rum & Monkey, Klaus. @ Cervantes’ Other Side

5/7 – NAV w/ 88GLAM @ Cervantes’ Masterpiece Ballroom

5/7 – Smoking Peoples w/ The Bigger Empty ft. Mike Felumlee @ Larimer Lounge

5/7 – The Sons Of Rainier w/ Ryann & Lee @ Hi-Dive

5/7 – Urban Pioneers w/ Strings and The Box @ Globe Hall

5/7 – Vlad Girshevich Jazz w/ Special Guests @ Herb’s

5/8 – Bishop Briggs w/ Matt Maeson @ The Ogden Theatre

5/8 – The Fratellis w/ Blood Red Shoes @ The Bluebird Theater

5/8 – Reggae Tuesdays ft. Roots Of Creation w/ Apex Vibe, Special Guests @ Cervantes’ Other Side

5/8 – Billy The Poet w/ The Maykit, Redbelly @ Larimer Lounge

5/8 – Pseudogod w/ Hellfire Deathcult, Abysmal Lord, Casket Huffer @ Hi-Dive

5/8 – Rooftop Love Club w/ Hairclub., Mr. Atomic, Henry and The Kissengers @ Lost Lake

5/8 – Jalisco @ Dazzle Jazz

5/8 – The Deer w/ Mimi Ninja (Fruition) @ Globe Hall

5/8 – Sonny Landreth @ Soiled Dove Underground

5/8 – Truth, Khiva, Sectra @ The Black Box

5/9 – Brazilian Girls w/ Tiger Party ft. Allen Aucoin of The Disco Biscuits, Josh Fairman of Sunsquabi and Analog Sun @ The Bluebird Theater

5/9 – zoe @ Summit Music Hall

5/9 – Re:Search Wednesdays ft. ill-esha, MOUR (The Dark Side of Random Rab) w/ Frost, Mikey Thunder, Jordan Polovina @ Cervantes’ Other Side

5/9 – Tricky w/ Young Magic @ The Marquis Theatre

5/9 – Tilt Shift w/ Pandemonium, Subzenith, Greenbrier, Broadcast @ Lost Lake

5/9 – Omnom @ Bar Standard

5/9 – CMA Jazz Ensemble & Combo (Night Set) @ Dazzle Jazz

5/9 – Denver Gypsyjazz Jam (Late Set) @ Dazzle Jazz

5/9 – The Brian Claxton Trio @ Nocturne Jazz

5/9 – Tiffany & The Sidecars @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/9 – Bing & Ruth @ Globe Hall

5/9 – Eliot Lewis (of Daryl Hall & John Oats) @ The Walnut Room

5/9 – Sonny Landreth @ Soiled Dove Underground

5/9 – 1967 Spring Tour w/ Fat Stallion, This Side Of Paradise, Koion Kitten, Trevor Toms, Christopher Phoebe Nix @ Herman’s Hideaway

5/10 – Justin Townes Earle w/ Blake Brown @ The Gothic Theatre

5/10 – Daryl Hall & John Oats + Train w/ Kandace Springs @ The Pepsi Center

5/10 – Coral Creek + Woodbelly (Album Release) w/ Ginny Mules @ Cervantes’ Other Side

5/10 – Sammy J w/ Bo Napoleon, Lea Love @ Larimer Lounge

5/10 – Miss Tess & The Talkbacks w/ Austin Young Band, The Ghost Of Joseph Buck @ Lost Lake

5/10 – The Cookout ft. Devault, GG Magree, Noizu, Parker @ Beta Nightclub

5/10 – DCG Con 2018 Official Pre-Party @ The Roxy Theatre

5/10 – Kate McGarry + Art Lande & Friends (Two Sets) @ Dazzle Jazz

5/10 – Ozomatli w/ Don Chicharrón, Claygo @ Globe Hall

5/10 – The Rainbow Treatment w/ Ethan Griggs + Sonder Ensemble, Scotty & The Late Nights @ The Walnut Room

5/10 – The Interesting Times Gang 001 @ The Meadowlark

5/10 – Dave Randon Trio @ Herb’s

5/10 – The Purple Xperience @ Red Rocks

5/10 – Garaj Mahal w/ Genetics @ Be On Key Psychedelic Ripple

5/10 – Soulfly + Nile w/ My Own Summer, Bound By Years, Fist Fight @ Herman’s Hideaway

5/10 – Archipelaghost Single Release Party ft. GhostPulse, Archipelaghost, The Upper Strata, Money Thinks I’m Dead, Starjammer @ Your Mom’s House

5/10 – Goth-Trad + Tsuruda w/ Trisicloplox, Retina @ The Black Box

5/11 – Futurebirds @ The Bluebird Theater

5/11 – Sofi Tukker w/ Kah-Lo, LP Giobbi @ The Gothic Theatre

5/11 – Everyone Orchestra ft. Steve Kimock, John Kadlecik, Jason Hann, Jennifer Hartswick, Chuck Jones, Bridget Law, Jans Ingber, Todd Stoops, Josh Schwartz, Shira Elias w/ A-Mac & The Height, The RunniKine @ Cervantes’ Masterpiece Ballroom

5/11 – Saba w/ Joseph Chilliams, Jean Deaux, Special Guests @ Cervantes’ Other Side

5/11 – Charly Bliss w/ Skating Polly @ The Marquis Theatre

5/11 – Satsang w/ Zanib, A Brother’s Fountain @ Larimer Lounge

5/11 – Slim Cessna’s Auto Club w/ Echo Beds, Weathered Statues @ Hi-Dive

5/11 – Andy Sydow (Album Release) w/ The Gold Company, Komozo @ Lost Lake

5/11 – Monxx + Ehide @ Beta Nightclub

5/11 – Spit Factory w/ D-Loc @ The Roxy Theatre

5/11 – Homero Espinosa @ Milk Bar

5/11 – MF Ruckus + The Velveteers + Ned Garth w/ Explosion, Plastic Daggers @ The Oriental Theater

5/11 – John Raymond & Real Feels (Two Sets) @ Dazzle Jazz

5/11 – Bill Kopper & Mark Diamond (Late Set) @ Nocturne Jazz

5/11 – Russell Dickerson @ The Grizzly Rose

5/11 – Cuffin’ – All Thangs R&B w/ DJ Big Styles & Friends @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/11 – Chemical X (Album Release) w/ The Pitch Invasion, Frontside Five, Berated @ Goosetown Tavern

5/11 – Whiskey Shivers w/ Wolf Van Elfmand, Modern Whiskey Market @ Globe Hall

5/11 – Kid Reverie + Good Morning Bedlam + Joel Ansett @ The Walnut Room

5/11 – JoFoKe aNem ft. Joe Keel & The Action Orchestra Reunion @ Soiled Dove Underground

5/11 – Bonnie and The Clydes w/ The ThreadBarons @ The Black Buzzard

5/11 – Funkiphino @ Herb’s

5/11 – Tchami + Malaa w/ K?D, Justin Martin, Mercer @ Red Rocks

5/11 – Oxeye Daisy (LP Release) w/ Turvy Organ, GhostPulse @ Syntax Physic Opera

5/11 – Garaj Mahal w/ Genetics @ Be On Key Psychedelic Ripple

5/11 – Best of the West 9 w/ Rocket Surgeons, Your Own Medicine, Mad Wallace, The Stigmas, WHISKEY STARSHIP @ Herman’s Hideaway

5/11 – Offering 74, The Mazlows, Rubber Planet, Major Glen, Hurricane Carter @ Your Mom’s House

5/11 – Psycho X @ The Venue

5/11 – Volvox w/ Alala.one, Alex Whittier @ The Black Box

5/11 – KINETIK w/ WhatYoNameIzz, Ursa, Mandi Lix, Seamus @ The Black Box

5/12 – Start Making Sense (Talking Heads Tribute) @ The Ogden Theatre

5/12 – Tellerpalooza w/ Alpha Schoolmarm Orchestra, Kissing Party, Old School Hype, Sierra Hotel, The Beeves @ The Bluebird Theater

5/12 – Tattooed Strings (Farewell Show + EP Release) w/ LaRissa Vienna & The Strange, Something For Tomorrow, Scarlet Canary, Averse To The End @ The Gothic Theatre

5/12 – Ultraversary Seven w/ Tyto Alba, Adiel Mitchell, CRL CRRLL, Polyphoni @ The Moon Room at Summit Music Hall

5/12 – “Everyone’s Dead” by Matt Butler (Everyone Orchestra) ft. Steve Kimock, John Kadlecik, Chuck Jones, Bridget Law, Jans Ingber, Todd Stoops, Josh Schwartz, Shira Elias w/ Alpha King Knight @ Cervantes’ Masterpiece Ballroom

5/12 – Ryan Hemsworth w/ Special Guests @ Cervantes’ Other Side

5/12 – The World Is A Beautiful Place & I Am No Longer Afraid To Die w/ Pianos Become The Teeth, Queen Of Jeans @ Larimer Lounge

5/12 – Slim Cessna’s Auto Club w/ Palehorse/Palerider @ Hi-Dive

5/12 – The Dangerous Summer w/ All Get Out, A Will Way @ Lost Lake

5/12 – The Crystal Method @ Beta Nightclub

5/12 – Pete Tong @ Club Vinyl

5/12 – This Will Destroy You @ The Oriental Theater

5/12 – Saturday Breakfast Set ft. Special Guest TBA (Morning Set) @ Dazzle Jazz

5/12 – Nelson Rangell Quartet (Two Sets) (Night Sets) @ Dazzle Jazz

5/12 – John Gunther Quartet: Taking The Trane (Night Set) @ Nocturne Jazz

5/12 – Mark Diamond & Scott Martin (Late Set) @ Nocturne Jazz

5/12 – Chase Bryant @ The Grizzly Rose

5/12 – WHIP IT! 80s Vinyl Dance Party w/ DJ Jason Heller @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/12 – Birdhouse View w/ American Pinup, Freakabout, Alyx, More TBA @ Seventh Circle Music Collective

5/12 – Denver Vintage Reggae Society @ Goosetown Tavern

5/12 – Ghost Light (Tom Hamilton + Holly Bowling) @ Globe Hall

5/12 – South To Cedars + Jenny LaJoye + IRA Wolf @ The Walnut Room

5/12 – Jackopierce w/ Marie Miller @ Soiled Dove Underground

5/12 – Soul 4 You w/ Miggy Camacho @ The Meadowlark

5/12 – Wild Lives w/ No Roses @ The Black Buzzard

5/12 – Funky Monks @ Herb’s

5/12 – Global Dub Festival 2018 ft. Ganja White Night + Zomboy w/ Boogie T., Squnto, Eptic, AFK, Spock @ Red Rocks

5/12 – Puerto Rico Benefit Relief Concert w/ JT & The Indecision, Tyler Stanfield Band, Justin Bank @ Herman’s Hideaway

5/12 – Luke the Knife’s (Lotus) Yoga Disco Dance Party w/ Sam Warren, DeeZy Le PhuNk & CoCo MaLone @ Your Mom’s House

5/12 – 58 Fury @ The Venue

5/12 – N-Type w/ Abstrakt Sonance, DJ Variant, Dalek One @ The Black Box

5/13 – Todrick Hall @ The Gothic Theatre

5/13 – Carter Reeves w/ Special Guest Abhi The Nomad @ Cervantes’ Other Side

5/13 – TYR w/ Orphaned Land, GHOST SHIP OCTAVIOUS, Aeternam, Oak, Ash & Thorn @ The Marquis Theatre

5/13 – Pillorian w/ The Flight of Sleipnir, Ghost of Glaciers @ Hi-Dive

5/13 – Braden Barrie + Saywecanfly w/ Fairview @ Lost Lake

5/13 – Amine Edge & Dance @ Beta Nightclub

5/13 – Mother’s Day Brunch w/ Julie Monley (Morning Set) @ Dazzle Jazz

5/13 – Gabriel Santiago + Peter John Stoltzman Duo (Night Set) @ Dazzle Jazz

5/13 – Mother’s Day Jazz Dinner @ Nocturne Jazz

5/13 – Voice Of Addiction w/ DFMK, Black Dots, The Windemeres, Filthy Hearts, Leashed Dragon @ 3 Kings Tavern

5/13 – Mother’s Day Brunch w/ Jonny Barber’s Elvis Gospel Revival (Morning Set) @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/13 – DJ Digg (Night Set) @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/13 – Candyrat Guitar Night ft. Luca Stricagnoli, Antoine Dufor, Grayson Erhard @ Soiled Dove Underground

5/13 – Kush Groove Sundays w/ DJ Thred Savage, Special Guests @ The Meadowlark

5/13 – Boom Town @ Herb’s

5/13 – Modest Mouse w/ Mimicking Birds @ Red Rocks

5/13 – Hip Hop for Homes: a Concert Benefit ft. Genetic Concepts, Erik Rivera, Looney Ando @ Your Mom’s House

Week 3: May 14 – May 20

Recommended: 303 Music Fest ft. Stélouse, Trev Rich + More @ The Church – May 17

That’s right folks, we are hosting our own music festival. The first ever 303 Music Fest is happening on May 17 and is going to include everything from a silent disco to a stacked lineup of Colorado artists of various genres. We are taking over The Church on South Broadway with host Ru Johnson and a meet-and-greet room with musicians and the artist who made the album art. Get your tickets while supplies last, as we hear they are selling fast.

READ: STéLOUSE Talks Denver, Dreams and 303 Music Fest

Get tickets here.

Also see…

5/14 – Smallpools w/ Great Good Fine OK, Half The Animal @ The Marquis Theatre

5/14 – Counterfeit w/ Dubé @ Larimer Lounge

5/14 – Petrification w/ Rotstrotter, Alone, Noctambullist @ Hi-Dive

5/14 – Explorations In Music @ Seventh Circle Music Collective

5/14 – Vlad Girshevich Jazz w/ Special Guests @ Herb’s

5/14 – Khalid @ Red Rocks

5/14 – Not Your Mom’s Bluegrass ft. Turkeyfoot, Hazel Hue @ Your Mom’s House

5/15 – TessaracT w/ Plini, Astronoid @ Summit Music Hall

5/15 – Wilderado w/ Foxtrax, Whitacre @ Larimer Lounge

5/15 – The Lituation @ Hi-Dive

5/15 – Cullen Omori + The Gloomies @ Lost Lake

5/15 – Alex Heffron Group ft. Dan Montgomery @ Dazzle Jazz

5/15 – Open Mic w/ Soul Daddy & His Band @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/15 – Nikki Lane w/ Carl Anderson @ Globe Hall

5/15 – Crucial Recordings w/ Sleeper, Foamplate, Mesck B2B Kali, Gawd @ The Black Box

5/16 – Sango w/ Kaelin Ellis @ The Bluebird Theater

5/16 – Belanova & Moenia @ The Gothic Theatre

5/16 – Belmont w/ Young Culture @ The Moon Room at Summit Music Hall

5/16 – RE:Search Wednesdays ft. Chris Karns, Borahm Lee, Alvin Ford (Pretty Lights Live) w/ Biocratic, MZG, Mikey Thunder, Jordan Polovina @ Cervantes’ Other Side

5/16 – Born Ruffians w/ Little Junior @ Larimer Lounge

5/16 – TV Girl w/ Wished Bone, Hairclub. @ Hi-Dive

5/16 – Alexander and The Big Sleep w/ Last Rhino, Weather Big Storm, Zombie Horse @ Lost Lake

5/16 – Weiss @ Bar Standard

5/16 – Trumpet Summit: Brad Goode, Sean Jones, Marvin Stamm (Two Sets) @ Dazzle Jazz

5/16 – Robert Johnson Quartet (CD Release) @ Nocturne Jazz

5/16 – Mandy Yoches and The Hell Knows @ Goosetown Tavern

5/16 – Tyrone Wells w/ Gabe Dixon @ Soiled Dove Underground

5/16 – 2Soft? w/ DJ Git & Friends @ The Meadowlark

5/17 – Joey Bada$$ w/ Boogie, Buddy, Dessy Hinds @ The Ogden Theatre

5/17 – The Brian Jonestown Massacre w/ Pale Sun @ The Gothic Theatre

5/17 – Canyon Collected w/ Daniella Katzir Band ft. Gabriel Mervine, Mike Tallman, Austin Zalatel, Brian McRae, Nathan Peoples w/ Steamboat Bandits, Strings and The Box @ Cervantes’ Other Side

5/17 – Backtrack w/ Mizery, Regulate, Hangman @ The Marquis Theatre

5/17 – Tropidelic w/ Younger Than Neil @ Larimer Lounge

5/17 – Bevin Luna (Album Release) w/ Jen Korte & The Loss, Wildflowers @ Hi-Dive

5/17 – Famous Men (Album Release) w/ The Threadbarons, Poet’s Row @ Lost Lake

5/17 – Three Dog Night @ The Paramount Theatre

5/17 – Trumpet Summit: Brad Goode, Sean Jones, Marvin Stamm (Two Sets) @ Dazzle Jazz

5/17 – Public Safety w/ Silver and Smoke @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/17 – Performance High Showcase @ The Walnut Room

5/17 – Eventually It Will Kill You w/ Many Blessings (Cassette Release) ft. Natural Violence, Prison Glue and Law Of The Night @ The Meadowlark

5/17 – Dave Randon Trio @ Herb’s

5/17 – TRAPT Acoustic Night w/ Lost Point, Romero, Nordic Daughter, Aloris @ Herman’s Hideaway

5/17 – Ollie Mumbles w/ f-ether, Riches, Foundry, Spunnn, More Precious Dust @ Your Mom’s House

5/17 – Chee. & Proko w/ Secret Recipe, Seied, Phlo @ The Black Box

5/18 – The Struts w/ Viretta @ The Ogden Theatre

5/18 – Gasoline Lollipops w/ RL Cole & The Hell You Say, Grayson County Burn Ban @ The Bluebird Theater

5/18 – Obituary w/ Pallbearer, Skeletonwitch, DustBolt @ The Gothic Theatre

5/18 – Jay Cobb Anderson Band ft. Jay Cobb Anderson (Fruition), Tyler Thompson (Fruition), Jeff Leonard (Fruition) w/ TK & The Holy Know Nothings ft. Taylor Kingman, Sydney Nash, Lewi Longmire, Brad Parsons Band @ Cervantes’ Other Side

5/18 – Satyricon w/ Goatwhore, SmackFactor, Depths of Dementia @ The Marquis Theatre

5/18 – Flaural w/ Slow Caves, Jude Bloom (Jake Supple), Dirty Few DJs @ Hi-Dive

5/18 – Motion Trap + All Chiefs w/ Whiskey Autumn, Ploom @ Lost Lake

5/18 – UZ + STÖÖKI Sound @ Beta Nightclub

5/18 – Wake The Dead @ Milk Bar

5/18 – Hot Snakes w/ Le Butcherettes, Git Some @ The Oriental Theater

5/18 – Bennie Maupin w/ The Joe Anderies Quartet (Two Sets) @ Dazzle Jazz

5/18 – Gabriel Santiago + Peter John Stoltzman Duo (Late Set) @ Nocturne Jazz

5/18 – Randy Houser @ The Grizzly Rose

5/18 – Ford Theatre Reunion w/ Granny Tweed @ 3 Kings Tavern

5/18 – David Phipps of STS9 (A Benefit for Concious Alliance) @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/18 – Height Keech + Alive w/ What Young Men Do, Soul Daddy, The Maybe So @ Seventh Circle Music Collective

5/18 – DJ EM Karaoke @ Goosetown Tavern

5/18 – Hinds w/ Goodbye Honolulu, The Corner Girls @ Globe Hall

5/18 – Soul Sacrifice (Santana Tribute) + Voodoo Kings @ The Walnut Room

5/18 – 17th Avenue All Stars (CD Release) @ Soiled Dove Underground

5/18 – Arthur Lee Land Trio @ The Black Buzzard

5/18 – Woodshed Red @ Herb’s

5/18 – RAQ w/ Jay Lane, Ratdog, Golden Gate Wingmen @ Be On Key Psychedelic Ripple

5/18 – Damage Inc. w/ Antisocial, Hallowed Screams, Dethaero @ Herman’s Hideaway

5/18 – mlady w/ O’Connor Brothers, Ian Mahan, Jesse R.S., Zach Maxwell Band @ Your Mom’s House

5/18 – The Denver Moth @ Daniels Hall

5/18 – Ja Rule + Ashanti @ Bellco Theatre

5/18 – AtYya w/ Soulular, Cualli, Eukarya @ The Black Box

5/18 – Chando, ParkBreezy, Jordan Polovina @ The Black Box

5/19 – Godspeed You! Black Emporer w/ Marisa Anderson @ The Ogden Theatre

5/19 – Rock de Mayo w/ IZCALLI ft. The Chamans, SYCDVK, Vic N’ The Narwhals @ The Bluebird Theater

5/19 – Top Flite Empire @ Summit Music Hall

5/19 – Jay Cobb Anderson Band ft. Jay Cobb Anderson (Fruition), Tyler Thompson (Fruition), Jeff Leonard (Fruition) w/ TK & The Holy Know Nothings ft. Taylor Kingman, Sydney Nash, Lewi Longmire, Brad Parsons Band @ Cervantes’ Other Side

5/19 – Emilie Brandt w/ Evoke, OptycNerd @ The Marquis Theatre

5/19 – Fleetmac Wood Presents The Sisters of The Moon Disco @ Larimer Lounge

5/19 – Cloud Cathcer (Tour Kickoff) w/ Crypt Trip, Space In Time, Slynger @ Hi-Dive

5/19 – Rumours Follow (Single Release) w/ Vynyl, Foxfield Four, Benjamin Cartel @ Lost Lake

5/19 – Adriatique @ Club Vinyl

5/19 – Purnell Steen (Morning Set) @ Dazzle Jazz

5/19 – Lee Clark Allen Band (Late Set) @ Dazzle Jazz

5/19 – Robert Johnson & Gonzalo Teppa (Late Set) @ Nocturne Jazz

5/19 – John Gunther Quartet: Taking The Trane (Night Set) @ Nocturne Jazz

5/19 – Hocico w/ Ritual Aesthetic, Kill Minus Nine, DJs Matte Black, Cyber1 @ 3 Kings Tavern

5/19 – Wes Watkins (Morning Set) @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/19 – David Phipps of STS9 (A Benefit for Concious Alliance) (Night Set) @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/19 – Threadbarons w/ Bottlerocket Science @ Goosetown Tavern

5/19 – Southern Culture On The Skids @ Globe Hall

5/19 – Anabeth Morgan w/ Taylor Maxwell, Noelle Shearer @ The Walnut Room

5/19 – Nothing But The Sax ft. Dee Lucas, Tony Exum Jr, Danny Kusz @ Soiled Dove Underground

5/19 – Alive On Arrival @ Herb’s

5/19 – Above & Beyond w/ Mat Zo, Moon Boots Live, Fairchild @ Red Rocks

5/19 – RAQ w/ Jay Lane, Ratdog and Golden Gate Wingmen @ Be On Key Psychedelic Ripple

5/19 – Diana Arbenina and The Night Snipers @ Herman’s Hideaway

5/19 – Jimmy the Grinder Benefit Show ft. LOG, The Grand Tour @ Your Mom’s House

5/19 – The Corporation Band @ The Venue

5/19 – Skeptical & SP:MC w/ Grym, Ilya, X-TS Emcee @ The Black Box

5/19 – Night Moves w/ Syntax, Ill Kid, Dis_1, Disciple 13 @ The Black Box

5/20 – Pedro The Lion w/ David Dondero @ The Bluebird Theater

5/20 – Luis Miguel @ The Pepsi Center

5/20 – Sliver w/ Bourbon Brawlers, The Proto Whats, hairclub @ The Marquis Theatre

5/20 – Anima! @ Larimer Lounge

5/20 – Mary Lattimore @ Lost Lake

5/20 – Raven Black w/ Hail Sagan, Aboleth, More TBA @ The Roxy Theatre

5/20 – Paul Mullikin Trio w/ Strings @ Dazzle Jazz

5/20 – Wes Watkins (Morning Set) @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/20 – Dave Tamkin (Night Set) @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/20 – Priests w/ Mellow Diamond, Keef Duster @ Globe Hall

5/20 – Andreas DeValera (Album Release) w/ Ana Isabel Corral @ Soiled Dove Underground

5/20 – Pink Matters @ The Meadowlark

5/20 – Kayt & The House Band @ Herb’s

5/20 – Elephant Revival w/ Blind Pilot, Hiss Golden Messenger @ Red Rocks

5/20 – Pamela Machala Band @ Your Mom’s House

5/20 – KillThaScene Underground Hip-Hop Showcase ft. $tevie Newby, GreyBeard, Billsthedawn & Kulludah, Wes Dawg, KooQua, Mauls B, Recklezzz Truth & Dizzy Dose, Scotty Chicken @ Your Mom’s House

5/20 – Chris Hillman & Herb Pedersen @ Daniels Hall

Week 4: May 21 – May 31

Recommended: HAIM w/ Maggie Rogers, Lizzo @ Red Rocks – May 28

Last year, HAIM gave Denver one hell of a performance at The Ogden. This year, the sister rock trio is taking on Red Rocks. Este, Danielle and Alana Haim are known for their retro-rock sound that packs a punch while simultaneously allowing you to groove. Maggie Rogers and Lizzo are on the bill as the opening acts for HAIM’s headlining Red Rocks debut.

Get tickets here.

Also see…

5/21 – Sum 41 w/ Seaway, Super Whatevr @ The Ogden Theatre

5/21 – Las Rosas @ Larimer Lounge

5/21 – Can’t Be Satisfied: Blues Night @ Hi-Dive

5/21 – Vlad Girshevich Jazz w/ Special Guests @ Herb’s

5/21 – Phantogram + Tycho w/ Poolside @ Red Rocks

5/21 – Frequency Response w/ The Won’t, The Jinjas @ Your Mom’s House

5/22 – Wolf Parade + Japandroids w/ Adrian Teacher and The Subs @ The Ogden Theatre

5/22 – Kimbra + Son Lux @ The Bluebird Theater

5/22 – Bhad Bhabie w/ Asian Doll, KingTae @ Cervantes’ Other Side

5/22 – Y La Bamba w/ Malahierba @ Hi-Dive

5/22 – Marc Scibilia w/ Molly Parden @ Lost Lake

5/22 – Sevendust w/ Memphis May Fire, Fire From The Gods, Madame Mayhem @ The Oriental Theater

5/22 – Killy @ Globe Hall

5/22 – Brian Culbertson (Two Sets) @ Soiled Dove Underground

5/22 – The Decemberists w/ Whitney @ Red Rocks

5/22 – Infernal Sounds, Caustik @ The Black Box

5/23 – Oh Wonder w/ Astronomyy @ The Ogden Theatre

5/23 – Wye Oak + Corsicana @ The Bluebird Theater

5/23 – RE:Search Wednesdays ft. Zebbler Encanti Experience, Moniker w/ Mikey Thunder, Jordan Polovina, Special Guests @ Cervantes’ Other Side

5/23 – Hawthorne Heights w/ Listener, Hotel Books, Sienna Skies, Heavy Things @ The Marquis Theatre

5/23 – Bob Log III w/ Simulators @ Hi-Dive

5/23 – 1000 Miles Of Fire w/ A Better Hand, Rosedale, Nocturne @ Lost Lake

5/23 – Monolink @ Bar Standard

5/23 – Mushroomhead w/ Vyces, Gabriel and The Apocalypse, Ventana, Align The Tide, Broken Image @ The Oriental Theater

5/23 – The Golden Hour: Tony Golden’s Senior Recital @ Dazzle Jazz

5/23 – The DinosAurchestra of New Orleans @ Nocturne Jazz

5/23 – Bewitcher w/ Viperwitch, Sceptor Of Eligos, Torture Victim @ 3 Kings Tavern

5/23 – New Years Day w/ Stitched Up Heart, Lola Black @ Globe Hall

5/23 – Brian Culbertson (Two Sets) @ Soiled Dove Underground

5/23 – Poison w/ Cheap Trick, Pop Evil @ Fiddler’s Green Amphitheatre

5/24 – The Disco Biscuits @ The Ogden Theatre

5/24 – A Meazy and Midas w/ Special Guests @ The Bluebird Theater

5/24 – Andrew McMahon In The Wilderness & Friends w/ Allen Stone, Zac Clark, Bob Oxblood (of Jack’s Mannequin) @ The Gothic Theatre

5/24 – Highland Ramblers w/ Liver Down The River, Masontown, Mikey Montrey Band @ Cervantes’ Other Side

5/24 – Red Wanting Blue w/ Liz Brasher @ The Marquis Theatre

5/24 – Tomorrows Bad Seeds w/ Sun-Dried Vibes, Thicker Than Thieves @ Larimer Lounge

5/24 – High Plains Honky (7′ Release) w/ Casey James Prestwood and The Burning Angels, Danny Dodge & The Dodge Gang @ Hi-Dive

5/24 – Opal w/ Junior Retreat, Creek, Old News, Pythalo (Album Release) @ Lost Lake

5/24 – Benny Benassi @ Beta Nightclub

5/24 – Todd Rundgren’s Utopia w/ Kasim Sulton, Willie Wilcox @ The Paramount Theatre

5/24 – Girls Rock Denver Showcase ft. Dressy Bessy + Cheap Perfume w/ Rotten Reputation, Surf Mom, Contender, The Catcalls, Mirror Fears @ The Oriental Theater

5/24 – Amp Trio ft. Tahira Clayton (Two Sets) @ Dazzle Jazz

5/24 – FRENSHIP w/ Yoke Lore @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/24 – Amy Shark w/ Tomi @ Globe Hall

5/24 – Columbia Jones w/ Jackie & The Racket, David Tiller and Erik Yates Duo @ The Walnut Room

5/24 – Michael McDermott @ Soiled Dove Underground

5/24 – City Hobgoblins w/ DJ Rankin Rajah (Thievery Corporation), Tyler Jacobson (Mile High Soul Club), Ginger Perry @ The Meadowlark

5/24 – Dave Randon Trio @ Herb’s

5/24 – Louis The Child + Big Wild w/ Quinn XCII, Phantoms @ Red Rocks

5/24 – Music Industry Night ft. The Kity Project, Slap Happy, Sleepy Animals, Matt O’Ree Band @ Your Mom’s House

5/24 – Sonic Vibrations 5: Planet of the Drums w/ Fury, Ghost B2B Evasive, Jaedha B2B Raptor, DRTY HBTZ, Magnetik, D3V, Uptone, Urbanstep, Slim_r_i @ The Black Box

5/25 – The Disco Biscuits @ The Ogden Theatre

5/25 – Wildermiss (Vinyl Release) w/ Ivory Circle, In/Planes @ The Bluebird Theater

5/25 – The Backseaters (Album Release) w/ Holocene Hills, Water Aerobics, If I Fail @ The Moon Room at Summit Music Hall

5/25 – Yheti w/ DMVU, Toadface, Gangus @ Cervantes’ Masterpiece Ballroom

5/25 – Home w/ Special Guests @ Cervantes’ Other Side

5/25 – Amber Mark w/ Demo Taped @ The Marquis Theatre

5/25 – La Luz w/ Savila, The Kinky Fingers @ Larimer Lounge

5/25 – Muscle Beach w/ Colfax Speed Queen, Kenaima, Voight @ Hi-Dive

5/25 – Vermillion Road (EP Release) w/ Creature Canopy, Sophie Wilson, Right Before Rain (EP Release) @ Lost Lake

5/25 – Bro Safari @ Beta Nightclub

5/25 – Elephante @ The Church

5/25 – Repent @ Milk Bar

5/25 – Ten Years Gone (Led Zepplin Tribute) + The Strange Parade (The Doors Tribute) w/ Flahoola @ The Oriental Theater

5/25 – Ken Walker Sextet @ Dazzle Jazz

5/25 – US Air Guitar Championship @ 3 Kings Tavern

5/25 – Ginga @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/25 – Brent Cobb & Them w/ Savannah Conley @ Globe Hall

5/25 – Shelly Rollinson (CD Release) w/ The New Up, Navy @ The Walnut Room

5/25 – International Bob Dylan Festival ft. Local and National Musicians @ Soiled Dove Underground

5/25 – Sleazy Grease & Friends (ft. Members of Atomga) @ The Black Buzzard

5/25 – Blinker Fluid @ Herb’s

5/25 – The Devil Makes Three w/ The Wood Brothers, Murder By Death @ Red Rocks

5/25 – Taylor Swift w/ Camila Cabello, Charli XCX @ Sports Authority Field

5/25 – Super Bumper (Album Release) w/ Eye and The Arrow, King Eddie @ Syntax Physic Opera

5/25 – Dead Phish Orchestra w/ Zagriculture @ Be On Key Psychadelic Ripple

5/25 – Shades of the ’90s w/ Rooster, Stone Temple Pirates, Blind Dogs, Just A Girl @ Herman’s Hideaway

5/25 – Future Joy w/ Wei-Chi Field, Sexy Black Female, A.K.A. @ Your Mom’s House

5/25 – Hedflux, Ovoid, Androcell, Oomah @ The Black Box

5/26 – The Disco Biscuits @ The Ogden Theatre

5/26 – Horse Feathers @ The Bluebird Theater

5/26 – Eric Lindell and The Grand Nationals w/ Special Guests @ Cervantes’ Other Side

5/26 – Anomalie Creations ft. Nico Luminous, LabRat, Nobide, Dozier (Album Release) @ Cervantes’ Other Side

5/26 – 45s Against 45 ft. Jason Heller w/ DJ Boyhollow, DJ Sarah Slater @ The Marquis Theatre

5/26 – Denver Plays Van Morrison w/ The Guestlist (Stevie Wonder Tribute), Sawmill Joe (Bruce Springsteen Tribute) @ Hi-Dive

5/26 – The Lighthouse and The Whaler w/ Vita and The Woolf, Plain Faraday @ Lost Lake

5/26 – Meddy @ The Roxy Theatre

5/26 – Tiga @ Club Vinyl

5/26 – Combichrist w/ Wednesday 13, Night Club, Prison @ The Oriental Theater

5/26 – Saturday Breakfast Set ft. Special Guest TBA (Morning Set) @ Dazzle Jazz

5/26 – Electric Miles (Two Sets) (Night Sets) @ Dazzle Jazz

5/26 – GoodRattle Hardbop Quintet @ Nocturne Jazz

5/26 – SNAP! 90s Dance Party w/ DJ A-L @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/26 – Dead Orchids @ Goosetown Tavern

5/26 – Crowboy w/ McKnight @ Globe Hall

5/26 – Music Lessons of Westminster @ The Walnut Room

5/26 – Spinphony @ Soiled Dove Underground

5/26 – FKA TYBGS @ The Meadowlark

5/26 – The Shakes @ Herb’s

5/26 – Emancipator Ensemble w/ Manic Focus Live Band, Wax Tailor (Solo Set & Special Guests), Kalya Scintilla & Eve Olution, Tor @ Red Rocks

5/26 – The Fab Four – Ultimate Beatles Tribute w/ Morgan James @ Levitt Pavilion Denver

5/26 – Bass Freqz ft. Stylust Beats w/ Domino Trixter, Mass Destruction, Immortek, Titanex, Onloct, Mizrae, Lexi Fey, Mastermash, Fari-uh, Daddy Wompus, Elpysis The Architect @ The Black Box

5/27 – The Fever 333 @ The Moon Room at Summit Music Hall

5/27 – Teddy Afro + Abugida Band w/ Special Guests @ Cervantes’ Masterpiece Ballroom

5/27 – Company Of Thieves w/ Rob Clancy @ The Marquis Theatre

5/27 – Cozz @ Larimer Lounge

5/27 – Nick Dittmeier & The Sawdusters + Beth Bombara w/ Bison Bone @ Hi-Dive

5/27 – Native Station w/ Octopus Tree, Signs and Signals, Cinematica @ Lost Lake

5/27 – Altius Quartet w/ Hsing-Ay Hsu @ Dazzle Jazz

5/27 – La Pompe Jazz (Morning Set) @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/27 – Dave Honig (Night Set) @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/27 – ManifestiV w/ eHpH, Bloodied, Keldari Station @ Seventh Circle Music Collective

5/27 – Jenny Don’t and The Spurs @ Globe Hall

5/27 – Kush Groove Sundays w/ DJ Thred Savage, Special Guests @ The Meadowlark

5/27 – Erik Boa @ Herb’s

5/27 – James Taylor & His All Star Band w/ Bonnie Rait & Her Band @ Fiddler’s Green Amphitheatre

5/27 – The Disco Biscuits w/ Spafford, Organ Freeman @ Red Rocks

5/27 – Dead Phish Orchestra @ Be On Key Psychadelic Ripple

5/27 – Altitude Travelers w/ Sophie Wilson, Fractalite, Komozo, Easy Lovin’ @ Your Mom’s House

5/28 – The Untz Festival Pre-Party ft. Spankalicious, Lodurr, Beardthug, Danny Grooves, Braintrack, Smokestax, Salty, Cntrlla, Patches O’Malley, Peanutbutter Williams, Kyle Goldstein @ Cervantes’ Other Side

5/28 – Vlad Girshevich Jazz w/ Special Guests @ Herb’s

5/28 – Unite & Prosper: Memorial Day Celebration ft. Sampson, Sienta Jamar @ Your Mom’s House

5/29 – Bruno Major @ Larimer Lounge

5/29 – Broncho w/ The Paranoyds, Special Guest Valen @ Lost Lake

5/29 – Lamont Jazz Ensemble @ Dazzle Jazz

5/29 – King Tuff w/ Cut Worms @ Globe Hall

5/29 – Five Finger Death Punch w/ Of Mice & Men @ Red Rocks

5/29 – Biome w/ Max Mischief, Ether @ The Black Box

5/30 – The Wonder Years w/ Tigers Jaw, Tiny Moving Parts, Worriers @ The Ogden Theatre

5/30 – Minus The Bear @ Summit Music Hall

5/30 – RE:Search Wednesdays: Official Jumpsuit Family Gathering Pre-Party ft. Saqi, Scott Nice, Grandfather Gold, Mikey Thunder, Jordan Polovina @ Cervantes’ Other Side

5/30 – Smoke DZA + Bodega Bamz w/ Javyy Grams @ Larimer Lounge

5/30 – UFOMAMMUT w/ White Hills, Tjutjuna @ Hi-Dive

5/30 – Edison w/ Dearling, Nathan & Jessie, Morning Bear @ Lost Lake

5/30 – Hito @ Bar Standard

5/30 – Redemption Rye Presents Turkeyfoot @ Dazzle Jazz

5/30 – Nunofyrbeewax w/ Open To The Hound, Claudzilla, Rat Bites @ 3 Kings Tavern

5/30 – Chris Kroger Trio @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/30 – Gang Of Youths w/ Hannah Wicklund & The Steppin Stones @ Globe Hall

5/30 – Sally and George w/ Ryan Joseph Anderson, Brian Johannesen @ The Walnut Room

5/30 – 2Soft? w/ DJ Git & Friends @ The Meadowlark

5/30 – Paul Simon @ Fiddler’s Green Amphitheatre

5/30 – Vance Joy w/ Alice Merton @ Red Rocks

5/30 – Insomnium w/ Eye of Minerva, Pile Of Priests, Oceans Of Slumber @ Herman’s Hideaway

5/31 – Nicki Bluhm @ The Bluebird Theater

5/31 – Hollis Brown @ The Moon Room at Summit Music Hall

5/31 – Joe Tatton (The New Mastersounds) & Friends ft. Charles Mertens (Analog Son), Alejandro Castano, Mike Tallman (Eufoquestra), Gabe Mervine w/ Johnny Sketch and The Dirty Notes, Special Guests @ Cervantes’ Other Side

5/31 – ill.Gates w/ Goopsteppa, Jantsen, Thought Process @ Cervantes’ Masterpiece Ballroom

5/31 – False Report w/ Chloe Tang, Compliments To The One, Hold Fast., Poets & Wolves @ The Marquis Theatre

5/31 – Keepin’ It Real Records Presents: Homie Hangout II w/ Krooked Drivers, Visus, Derdy Harry, Weir @ Larimer Lounge

5/31 – Scooter Brown Band w/ Ryan Chrys & The Rough Cuts, The Wyatts @ Lost Lake

5/31 – Markus Schulz w/ Adam Stark @ Beta Nightclub

5/31 – Hancho ft. Baby Sean @ The Roxy Theatre

5/31 – Sick Of It All w/ Murphy’s Law, Faim @ The Oriental Theater

5/31 – Mark Patterson’s “Group Stories” w/ Ron Miles, Dale Bruning, More (Two Sets) @ Dazzle Jazz

5/31 – Dueling Pianos w/ Colorado Keys @ Ophelia’s Electric Soapbox

5/31 – Howie Day @ Soiled Dove Underground

5/31 – Dave Randon Trio @ Herb’s

5/31 – Colorado Symphony: Rachmaninoff Piano Concerto No. 2 w/ Brett Mitchell, Conductor and Natasha Paremski, Piano @ Red Rocks

5/31 – Gold Trash vs EVP w/ Easside Lupita @ Syntax Physic Opera

5/31 – Melvin Seals and JGB @ Be On Key Psychadelic Ripple

5/31 – Phoenician Feathers w/ Astroman, Poor Moxi, Madam Sin @ Your Mom’s House

5/31 – Tomorrow’s Future Tour w/ Suds, Mike.Ill, 2 Nutz, Dillard @ The Black Box

Want to get this list before everyone else?

Music Gif

Click here to have it sent to your inbox.

 

Go here for updates on concert announcements and more sent to your inbox

Leave a Reply

Your email address will not be published.